Pablo Picasso: La Suite Vollard – Vášeň a vina

Výstavu připravilo Museum Kampa ve spolupráci s  Museem Královny Sofie v  Madridu a SpainArt - Společností na podporu španělského umění a kulturní spolupráce, s  níž jsme již připravovali loňskou výstavu Manolo Blahnik Art of Shoes.
Kniha Vášeň a vina představuje rozsáhlý grafický cyklus La Suite Vollard ze sbírek prestižního Musea Královny Sofie v Madridu. Picassova práce, jak sám přiznává, je deníkem, který odráží jeho životní příběh. Grafické listy z La Suite Vollard hovoří o bouřlivém období rozchodu s jeho první ženou, ruskou baletkou Olgou Chochlovou, a o vášnivém vztahu k mladičké Marii-Thérėse Walter, ale jsou také úvahami o smyslu umění. Jednotlivé tisky pojaté v neoklasickém stylu, odrážejí Picassovy erotické a umělecké posedlosti, manželské potíže a stále temnější politickou situaci v Evropě. V návaznosti na tuto grafickou sérii vzniklo nejslavnější Picassovo dílo Guernica.
Picasso se v  cyklu proměňuje v  řeckého sochaře pracujícího na idylickém ostrově. Otázky tvorby intenzivně narušuje jeho další alter ego, smyslný a destruktivní Minotaurus. Žádná vášeň ale nezůstává dlouho bez následků, bez viny a trestu.
Ve výstavě je možno spatřit všech 100 listů, které Picasso vyryl a vyleptal pro svého přítele a galeristu Ambroise Vollarda. Na velmi aktuální instalaci spolupracovali architekt Mirek Vavřina, autor videí David Kořínek, kresby Luděk Rathouský, kurátorka Musea Kampa Martina Vítková a mnozí další.
Architektura v  podobě velmi současného labyrintu je vystavěna na půdorysu detailu jedné z  Picassových grafik. Té, v  níž sochař a jeho modelka spočívají na pokrčených lůžkovinách. Vstupem do výstavy se tak noříme do záhybů, kde se dají objevit fragmenty upřímné tvůrčí radosti a následného tělesného naplnění a samozřejmě i viny a pokání.
K  výstavě je připraven bohatý doprovodný program – přednášky, komentované prohlídky, programy pro školy etc. Rovněž vychází katalog, který je k zakoupení v obchodě Musea Kampa.

Vstupenky

Přidano 23. 10 2018

Sdílej tento post